CCU
1397/08/24
تعداد بازدید  104

معرفي بخش سي‌سي‌يو:

بخش مراقبت های ویژه قلبي(ccu) در طبقه همکف بیمارستان و در کنار درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق قرار گرفته است. این بخش كه فعاليت خود را همزمان با افتتاح بيمارستان در آبان ماه ۱۳۹۰ آغاز نموده است، دارای شش تخت بستری مجهز به جدید ترین و پیشرفته ترین دستگاه های مراقبتی و در فضایی زیبا طراحی شده است. هر تخت در یک کابین مجزا قرار دارد. هر کابین مجهز به سیستم مانیتورینگ قلبی ، تلويزيون، تخت بیمار، کمد بیمار، میز غذا خوری بیمار، ساکشن، اکسیژن مرکزی و دستگاه «پمپ سرنگ» جهت انفوزیون داروهای قلبی است.

ایستگاه پرستاری در وسط بخش و مشرف به تختهای بستری قرار دارد. در ایستگاه پرستاری دستگاه مانیتور مرکزی بخش قرار دارد که پرستاران بخش ccu بوسیله این سیستم بطور مداوم در طول شبانه روز ، ریتم قلبی و علایم حیاتی بیماران را کنترل می کنند.

سرويس بهداشتي در ابتداي بخش سمت راست قرار دارد. بیماران بستری  در بخش زمانی می توانند از این سرویس ها استفاده کنند که پزشک معالج اجازه خروج از تخت را در پرونده بیماران به صورت کتبی ثبت نماید.

آبسرد كن بخش انتهاي راهروي ورودي بخش قرار دارد

در بخش مراقبت ويژه قلب، آرامش و راحتي بيمار بسيار مهم است لذا بايد شرايطي فراهم شود  كه بيماربتواند به خوبي استراحت نمايد و بهبودي يابد.

پژوهش­های علمی نشان می دهند که گوش دادن به آوای قرآن و ادعیه مذهبی در کاهش اضطراب و ارتقاء سلامت بیماران موثر است. به همین منظور در
کنار هر تخت یک هدفن قرار داده شده که بیماران در صورت تمایل می توانند
 از طریق آن به «نوای قرآن»، «ادعیه مذهبی» و یا برنامه های رادیو معارف گوش دهند. علاوه بر اين، در هر كابين جهت رفاه حال بيماران و ارتقاء سلامت ايشان، يك تلويزيون شخصي نصب شده كه از طريق آن در ساعات مشخص، برنامه هاي آموزشي و سلامت پخش مي شود.

سنگ تيمم، سجاده ، جانماز ، قرآن، مفاتيح الجنان، نهج البلاغه و كتب ادعيه در بخش موجود است، درصورت نياز از پرسنل بخش درخواست نمائيد.

 

برخي فعاليتهاي مراقبتي كه در بخش ويژه قلب براي بيماران بستري انجام ميشود

  • در بدو ورود بيمار به بخش پس از انتقال  به تخت از بيمار نوار قلب بعمل مي­آيد، بيمار مانيتورينگ شده و علايم حياتي بيمار ( فشارخون، ضربان قلب، تب ) بدو ورود و هر دوساعت چك ميشود.
  • در زمان پذيرش و بستری بیمار در بخش ccu ، به دستور پزشک معالج و برای انجام مراقبت کامل، تمام فعالیت های بیمار( از جمله راه رفتن) محدود می شود و بیمار نباید به هیچ عنوان از تخت خود خارج شود و تمام کارهای معمول روزانه از جمله نماز و... باید بر روی تخت انجام شود. به همین جهت برای رفاه حال بیماران یک روشویی در داخل هر کابین تعبیه شده که در صورت نیاز، بیماران می توانندبراي شستشوی دستها و یا وضو از آن استفاده نمایند.
  • در صورت داشتن تنگي نفس و براي افزايش اكسيژن­رساني به قلب بيمار با استفاده از ماسك يا لوله بيني به بيمار اكسيژن داده ميشود.
  • بيمار شما روزانه توسط پزشك متخصص قلب ويزيت خواهد شد.
  • يك يا دو آنژيوكت( بسته به شرايط بيمار) در دست بيمار براي تزريق داروها تعبيه ميشود.
  • در صورت درد قلبي نوار قلب گرفته شده به پزشك معالج اطلاع داده ميشود ومسكن طبق دستور پزشك تجويز ميشود.
  • تست­هاي آزمايشگاهي براي تنظيم ميزان دقيق دارو بصورت روزانه و يا در موارد خاص بسته به نظر پزشك معالج هر 6 ساعت انجام ميشود.
  • براي بررسي دقيق­تر تا زمان بستري بودن در  CCUروزانه تا سه روز از بيمار شما نوار قلب گرفته ميشود.
  • در در صورت درد قلبي نوار قلب گرفته شده به پزشك معالج اطلاع داده ميشود ومسكن طبق دستور پزشك تجويز مي شود.  

 

مقررات بخش

ü       بيمار شما بيش از هر چيز نياز به استراحت دارد و كاركنان مراقبتي و درماني براي ارائه مراقبت مطلوب و مناسب نيازمند آرامش هستند لذا نياز به حضور همراه در غير ساعت ملاقات در بخش نيست.

ü       شما مي­توانيد از پرستاران بخش بصورت حضوري و تلفني  و در صورت لزوم پزشك معالج بيمارتان سوالات خود را بپرسيد و از تشخيص و روند درمان بيمارتان اطلاعات كافي داشته باشيد( لطفا قبل از ملاقات با پزشك يا پرستاران سوالات خود را يادداشت نموده تا فراموش نشود).

ü       استفاده از تلفن همراه در بخش ccu ممنوع است. زیرا تلفن همراه علاوه بر آسیب احتمالی به دستگاه های مانیتورینگ قلبی، آرامش بیمار را بر هم می زند و بعضا باعث افزايش اضطراب و استرس او مي گردد.

ü       تمام افرادی که قصد ورود به بخش را دارند باید در پیش ورودی بخش، کفش خود را تعویض نموده و با دمپایی مخصوص بخش وارد بخش شوند. این کار برای جلوگیری از شیوع عفونت در بخش است. لازم به یادآوری است که تمام دمپائی ها در پایان ساعت ملاقات و بر اساس برنامه زمان بندي شده، «ضد عفونی» می شوند.

ü