CCU
1397/08/24
تعداد بازدید  178

معرفي بخش سي‌سي‌يو:

بخش مراقبت های ویژه قلبي(ccu) در طبقه همکف بیمارستان و در کنار درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق قرار گرفته است. این بخش كه فعاليت خود را همزمان با افتتاح بيمارستان در آبان ماه ۱۳۹۰ آغاز نموده است، دارای شش تخت بستری مجهز به جدید ترین و پیشرفته ترین دستگاه های مراقبتی و در فضایی زیبا طراحی شده است. هر تخت در یک کابین مجزا قرار دارد. هر کابین مجهز به سیستم مانیتورینگ قلبی ، تلويزيون، تخت بیمار، کمد بیمار، میز غذا خوری بیمار، ساکشن، اکسیژن مرکزی و دستگاه «پمپ سرنگ» جهت انفوزیون داروهای قلبی است.

ایستگاه پرستاری در وسط بخش و مشرف به تختهای بستری قرار دارد. در ایستگاه پرستاری دستگاه مانیتور مرکزی بخش قرار دارد که پرستاران بخش ccu بوسیله این سیستم بطور مداوم در طول شبانه روز ، ریتم قلبی و علایم حیاتی بیماران را کنترل می کنند.

سرويس بهداشتي در ابتداي بخش سمت راست قرار دارد. بیماران بستری  در بخش زمانی می توانند از این سرویس ها استفاده کنند که پزشک معالج اجازه خروج از تخت را در پرونده بیماران به صورت کتبی ثبت نماید.

آبسرد كن بخش انتهاي راهروي ورودي بخش قرار دارد

در بخش مراقبت ويژه قلب، آرامش و راحتي بيمار بسيار مهم است لذا بايد شرايطي فراهم شود  كه بيماربتواند به خوبي استراحت نمايد و بهبودي يابد.

پژوهش­های علمی نشان می دهند که گوش دادن به آوای قرآن و ادعیه مذهبی در کاهش اضطراب و ارتقاء سلامت بیماران موثر است. به همین منظور در
کنار هر تخت یک هدفن قرار داده شده که بیماران در صورت تمایل می توانند
 از طریق آن به «نوای قرآن»، «ادعیه مذهبی» و یا برنامه های رادیو معارف گوش دهند. علاوه بر اين، در هر كابين جهت رفاه حال بيماران و ارتقاء سلامت ايشان، يك تلويزيون شخصي نصب شده كه از طريق آن در ساعات مشخص، برنامه هاي آموزشي و سلامت پخش مي شود.


سنگ تيمم، سجاده ، جانماز ، قرآن، مفاتيح الجنان، نهج البلاغه و كتب ادعيه در بخش موجود است، درصورت نياز از پرسنل بخش درخواست نمائيد.

 

برخي فعاليتهاي مراقبتي كه در بخش ويژه قلب براي بيماران بستري انجام ميشود

  • در بدو ورود بيمار به بخش پس از انتقال  به تخت از بيمار نوار قلب بعمل مي­آيد، بيمار مانيتورينگ شده و علايم حياتي بيمار ( فشارخون، ضربان قلب، تب ) بدو ورود و هر دوساعت چك ميشود.
  • در زمان پذيرش و بستری بیمار در بخش ccu ، به دستور پزشک معالج و برای انجام مراقبت کامل، تمام فعالیت های بیمار( از جمله راه رفتن) محدود می شود و بیمار نباید به هیچ عنوان از تخت خود خارج شود و تمام کارهای معمول روزانه از جمله نماز و... باید بر روی تخت انجام شود. به همین جهت برای رفاه حال بیماران یک روشویی در داخل هر کابین تعبیه شده که در صورت نیاز، بیماران می توانندبراي شستشوی دستها و یا وضو از آن استفاده نمایند.
  • در صورت داشتن تنگي نفس و براي افزايش اكسيژن­رساني به قلب بيمار با استفاده از ماسك يا لوله بيني به بيمار اكسيژن داده ميشود.
  • بيمار شما روزانه توسط پزشك متخصص قلب ويزيت خواهد شد.
  • يك يا دو آنژيوكت( بسته به شرايط بيمار) در دست بيمار براي تزريق داروها تعبيه ميشود.
  • در صورت درد قلبي نوار قلب گرفته شده به پزشك معالج اطلاع داده ميشود ومسكن طبق دستور پزشك تجويز ميشود.
  • تست­هاي آزمايشگاهي براي تنظيم ميزان دقيق دارو بصورت روزانه و يا در موارد خاص بسته به نظر پزشك معالج هر 6 ساعت انجام ميشود.
  • براي بررسي دقيق­تر تا زمان بستري بودن در  CCUروزانه تا سه روز از بيمار شما نوار قلب گرفته ميشود.
  • در در صورت درد قلبي نوار قلب گرفته شده به پزشك معالج اطلاع داده ميشود ومسكن طبق دستور پزشك تجويز مي شود.  

 

مقررات بخش

ü       بيمار شما بيش از هر چيز نياز به استراحت دارد و كاركنان مراقبتي و درماني براي ارائه مراقبت مطلوب و مناسب نيازمند آرامش هستند لذا نياز به حضور همراه در غير ساعت ملاقات در بخش نيست.

ü       شما مي­توانيد از پرستاران بخش بصورت حضوري و تلفني  و در صورت لزوم پزشك معالج بيمارتان سوالات خود را بپرسيد و از تشخيص و روند درمان بيمارتان اطلاعات كافي داشته باشيد( لطفا قبل از ملاقات با پزشك يا پرستاران سوالات خود را يادداشت نموده تا فراموش نشود).

ü       استفاده از تلفن همراه در بخش ccu ممنوع است. زیرا تلفن همراه علاوه بر آسیب احتمالی به دستگاه های مانیتورینگ قلبی، آرامش بیمار را بر هم می زند و بعضا باعث افزايش اضطراب و استرس او مي گردد.

ü       تمام افرادی که قصد ورود به بخش را دارند باید در پیش ورودی بخش، کفش خود را تعویض نموده و با دمپایی مخصوص بخش وارد بخش شوند. این کار برای جلوگیری از شیوع عفونت در بخش است. لازم به یادآوری است که تمام دمپائی ها در پایان ساعت ملاقات و بر اساس برنامه زمان بندي شده، «ضد عفونی» می شوند.

ü       بیمار در بدو بستری خود در بخش ccu باید تمام اطلاعات دارویی و بیماری قبلی خود را به پرستار اطلاع دهد و همراهان بيمار شايسته است تمام سوابق و مدارك بيماري و درمان بيمار خود را در اسرع وقت در اختيار بخش قرار دهند. اين كار كمك بسيار بزرگي به فرايند درمان بيمار مي كند.

ü      برای اطلاع از وضعیت بیماران بستری، يكي از همراهان درجه يك ایشان می تواند همه روزه از ساعت 8 صبح الی 21 با شماره 31128889-31128890 تماس بگیرند.

ü       مصرف شيريني براي بيمار شما مناسب نيست لذا سعي كنيد از آوردن شيريني به بخش خودداري كنيد، بهتر است براي بيمارميوه و ابميوه طبيعي آورده شود.

ü       ملاقات همه روزه از ساعت 15 لغايت 16 است، بديهي است در صورت وجود بيمار بد حال و يا شرايط خاص با صلاحديد مسوول بخش ممكن است ساعت ملاقات دستخوش تغيير گردد.

ü       هنگام ملاقات با بيمار خود سعي كنيد از بيان مسائل اضطراب­آور مثل مشاجره­هاي كاري يا خانوادگي، مالي و.. امتناع كنيد. سعي كنيد به بيمارتان اطمينان و آرامش دهيد.

ü       آوردن اطفال به بیمارستان ممنوع است زیرا احتمال انتقال بیماری و ابتلا ایشان به عفونت بیمارستاني وجود دارد .

ü       در صورتيكه دچار بيماري مسري مثل سرماخوردگي هستيد، از حضور در بخش خودداري كنيد.

ü       پس از ملاقات بيمار هنگام خروج با محلول درموسپت كه در ورودي بخش (بالاي جاكفشي) قرار دارد ، دست خود را ضدعفوني نمائيد.

ü       بهترين رژيم غذايي براي بيمار شما غذاي كم نمك، كم چرب و كم حجم مي­باشد.

ü       ساعت توزيع صبحانه 6:30 تا 7صبح، نهار 12 ظهر و شام 18:30 است.

ü       در صورت داشتن بيمه تكميلي در اسرع وقت نسبت به دريافت نامه از اداره مربوطه اقدام نموده و به پذيرش بيمارستان تحويل نماييد.

ü       در صورت صلاحديد پزشك معالج بيمار مستقيمأ از CCU ترخيص ميشود.

ü       هنگام ترخيص يك پوشه شامل: برگه آموزش به بيمار، كپي آزمايشات و نوار قلب، نتايج اقدامات پاراكلنيكي انجام شده (مانند: اكو كارديو گرافي، سونوگرافي، راديو گرافي ، تست ورزش و ...) به شما داده ميشود.