ICU
1397/06/06
تعداد بازدید  1324

آشنايی با بخش ICU

مراقبت های ويژه

بخش آی . سي .يو با هشت تخت مجهز در طبقه دوم بيمارستان در مجاورت بخش داخلی جراحی مردان قرار دارد .

هر تخت آی سی يو در يك يونيت ( كابين ) مجزا و مجهز به مدرن ترين امكانات و تجهيزات تخصصی مراقبتی شامل دستگاه مانيتورينگ ( ريتم قلبی _ فشار خون _پالس اكسی متری دستگاه تنفس مصنوعی    (ونتيلاتور) اكسيژن و ساكشن سانترال و پرتاپل + دستگاههای پمپ سرنگ ، پمپ سرم ، خط كش C.V.P

سانترال نبولايزر _ دياليزپرتابل _ دستگاههاي تصويربرداری پرتابل _ سونوگرافی و اكو براي مراقبت از بيمار شما در نظر گرفته شده است .

 

 

ديگر اقدامات ، در نظر گرفتن پرستاران مجرب و با سابقه كاری بالای ده سال تا سی سال كه طبق طرح انطباق در هر شيفت آقا و خانم در نظر گرفته شده است برای مراقبت بهتر يك پرستار دارای دو بيمار در شيفت مي باشد كه علاوه بر اجرا و دستورات پزشك با مانيتورهای سانترال علائم حياتی بيماران را كنترل  می كند . در راستای خدمات رسانی بيشتر از كمك بهيار و خدمات علاوه بر نظافت بخش در حمام كردن بيمار و تعويض البسه و تخت از آن ها كمك می گيرند با رعايت كليه اقدامات پرستاری .

 هر بيمار بستری در ICU نياز به تغذيه مناسب دارد كه پزشك معالج با مسئول تغذيه مشورت و دستور غذايی داده می شود و پرستار مسئول بيمار هر سه ساعت از طريق لوله معده پودر اينتراميل كه توسط بيمارستان تهيه شده به بيماران داده می شود .

 

مقررات بخش مراقبت های ويژه ICU

با آرزوی شفا و تندرستی برای همه بيماران : از اينكه بخش ICU بيمارستان حضرت علی بن ابی طالب عليه السلام را برای درمان بيمارخود انتخاب نموده ايد از شما بی نهايت سپاسگذارم و برای اين توفيق خدمتگذاری از خداوند منان شاكر هستيم و به شما عزيزان اين اطمينان داده می شود كه همكاران ما در اين بخش نهايت تلاش خود را برای مراقبت از بيمار شما و ساير بيماران بستری در اين بخش به كار خواهند گرفت .

در اين بخش بيماران در طول شبانه روز حداقل يك مرتبه توسط پزشك معالج و يك مرتبه توسط پزشك متخصص بيهوشی  ويزيت می گردند.متخصص بيهوشی رئيس بخش ICU می باشد و بصورت مقيم در بيمارستان حضور دارند تا در موارد نياز اورژانسی بر بالين بيماران حاضر گردد.

تمامی بيماران ICU، 24 ساعت بعد از پذيرش با توجه به شرايط بالينی آنها و سوابق بيماری هايشان ،مشاوره تغذيه می شوند تا دستور غذايی متناسب داده شود وبيمارستان طبق دستور كارشناس تغذيه برای بيماران پودر انتراميل متناسب با رژيم غذايی اعم از ديابتيك ،پرپروتئين ،استاندارو پرفيبر  تهيه می نمايد و طيق دستور پزشكان معالج هر 3 ساعت توسط پرستاران برای بيماران گاواژ می گردد.

همچنين لازم به ذكر است در مورد  بيمارانی كه مشكل تنفسی دارند يا  محدوديت حركت دارند يا بی حركت می باشند بنابر دستور پزشك معالج فيزيوتراپی روزانه دستور داده می شود  و توسط كارشناس فيزيوتراپی منطبق با جنسيت بيمارفيزيوتراپی  صورت می گيرد.

 

 

از ديگر توجهاتی كه برای بيماران ICUدر نظر گرفته شده مشاوره هايی است كه پزشك معالج درخواست می كند به طور مثال در سرويس های تخصصی و فوق تخصصی عفونی،ريه ،پوست ،روانپزشكی ،نوروسرجری،نفرولوژی و .. می باشد كه با پيگيری مسئول بخش و مسئولين شيفت ها  صورت می گيرد و بعد از مشاوره با هماهنگي با پزشك  معالج بيمار، دستورات مشاوره ها ،اجرا می گردد.

در مواردی كه بيماران نياز به همودياليز دارند و يا دستور اكوكارديوگرافی ،راديولوژی و يا سونوگرافی دارند با دستور رياست محترم بيمارستان وجهت رفاه حال بيماران ICU  دستگاه های پرتابل در بخش تهيه و تعبيه  شده  تا پروسيجرها برای بيماران در داخل بخش ICU بدون جابجايی اجرا شود.

استدعا دارم تمام سوابق بيمار از جمله سابقه دارويی _ جراحيها : و اطلاعات مربوط به بيمار خود را در بدو پذيرش به بخش ICU با مسئول شيفت يا سرپرستار در ميان بگذاريد . دفترچه بيمار را هم به بخش در زمان پذيرش تحويل دهيد اين كار به روند درمان بيمار شما كمك خواهد كرد .

در زمان ترخيص بيمار حتما قبل از تسويه حساب كليه مدارك _ البسه بيمار را از واحد ICU تحويل گرفته چون بعد از ترخيص بخش ICU هيچگونه مسئوليتی در مقابل وسايل بيمار يا مدارك ندارد .

تمام ضوابط و مقررات اين بخش برای خدمت صادقانه به بيماران وضع شده است و پيشاپيش از محدوديت ها و معذوريت های بخش ICU در خصوص تردد و حضور همراه پوزش می طلبيم .

 

 

در اين بخش و ساير بخش های ويژه با توجه به شرايط خاص نيازی به حضور همراه نيست و حضور همراه در اين بخش خلاف موازين و مقررات بيمارستان است .

ملاقات همه روزه از ساعت15تا16برای بستگان درجه يك و نزديكان بيمار با رعايت مقررات و ضوابط بيمارستان در نظر گرفته شده است با اين حال در صورت وجود بيمار بد حال و يا شرايط خاص بخش ممكن است با نظر مسئول شيفت ICU ساعت ملاقات دستخوش تغيير گردد .

در صورت مناسب بودن شرايط بخش ICU برای ملاقات همراهان با رعايت اصول كنترل عفونت با پوشيدن لباس مخصوص (گان) و تعويض كفش های خود و پوشيدن دمپايی و شستن دستها قبل از ورود به بخش از بيمار خود عيادت نمائيد .

برای پيشگيری از انتقال عفونت به بيمار و برعكس وارد شدن به كابين بيمار و تماس با او غير ممكن است و ورود اطفال كمتر از 6 سال ممنوع اعلام شده است .

ياد آوری مي شود كه بيماران بخش ICU حتی اگر بيهوش باشند تمام كلمات و جملات و ابراز احساسات شما را می شنوند . بنابراين استدعا دارم هنگام حضور بر بالين بيمار خود از جملات و كلمات روحيه بخش استفاده نمائيد .

لازم به ذكر است در ابتدای ساعت ملاقات معمولا با توجه به وضعيت بيماران و نياز آموزشی همراهان بيمار توسط مسئولين شيفت های عصر مواردی از قبيل نحوه مراقبت های پرستاری انجام گرفته برای  بيماران،توضيحات لازم در مورد تشخيص های پزشكی بيماران ،مراقبت های صورت گرفته برای جلوگيری از زخم های فشاری ناشی از بی حركتی در بيماران و پاسخگويی به سوالاتی كه همراهان بيمار دارند صورت می پذيرد

شما می توانيد جهت اطلاع از وضعيت بيمار خود همه روزه از ساعت 30/12 تا ساعت 00/14 شب ها از ساعت 30/20 تا ساعت 30/21 با شماره تلفن 31928793 تماس حاصل نمائيد . يك نفر از بستگان به نيابت از كل خانواده و اقوام با بخش تماس تلفنی برقرار كرده ديگر اعضاء خانواده و خويشاوندان از فرد مذكور حال بيمار را جويا شوند تا تماس هاي مكرر همراهان و پاسخگويی به تلفن كه يكی از وظايف كاركنان مي باشد خللی در امر مراقبت از بيماران و همچنين اختلال در روند كار بخش ICU ايجاد نكند .