زنان و زایمان
1397/08/13
تعداد بازدید  3015
معرفي بخش پست پارتوم

مقدمه:

 اين بخش در مجموع تركيبي از سه بخش پست پارتوم ،رومينگ و تحت نظر مي باشد كه متشكل از يك واحد تخصصي مامايي و پرستاري است كه مطابق موازين و مقررات علمي و با استفاده از كليه تجهيزات و تاسيسات ،امكانات و تكنولوژي پزشكي و داروهاي لازم ،به درمان و مراقبت از بيماران مبتلا به بيماري هايي از جمله ديابت بارداري،پره اكلامپسي،سقط،كيست تخمدان و مادراني كه پس از زايمان در بخش به همراه نوزادانشان بستري مي باشند و يا ديگر بيماري هاي زنان مي پردازد.

در اين بخش تمام مادران باردار و يا مادراني كه زايمان كرده اندو ديگر بيماران تحت مراقبت مستمر و دقيق قرار ميگيرند و هدف  تامين،حفظ  و ارتقاي سلامت مادران و بهبود شرايط زايماني است.در اين مكان هر مادري در هر مرحله از زمان بارداري با هر وضعيتي از سلامتي مراجعه نمايد خدمت اثربخش و كارآمد دريافت مي نمايد به صورتي كه علاوه بر سلامت وي،سلامت جنين و نوزاد اودر اين محل تامين شده و تلاش جهت منطقي كردن هزينه هاي شخصي و درماني انجام ميگيرد تا اين حضور براي او خاطره اي خوشايند از فرآيند بارداري و زايمان باقي گذارد كه در نتيجه كاهش مرگ و مير مادران و نوزادان بر اثر عوارض بارداري ،زايمان و پس از زايمان را بدنبال داشته باشد.


ماماها و پرستاران شاغل در اين بخش يك رابط حياتي هستند كه با انجام مراقبت هاي مداوم باعث بهبود روند درمان بيماران و افزايش آگاهي مادران ميشوند.

تمام بيماران  و مادران اين بخش نياز به مراقبت و ارزيابي مداوم ،مشاهده مستقيم ،گاهي مانيتورينگ مستمر و معاينات فيزيكي جهت بررسي خونريزي هاي احتمالي و يا بررسي وضعيت ارگان هاي حياتي هستند.

 بيماران بستري:

كورتاژ تشخيصي

سقط

دفع بقاياي سقط

تمام مادران پس از زايمان

خونريزي هاي واژينال

مسموميت حاملگي(پره اكلامپسي)

كورتاژ درماني

بستري و آماده سازي جهت سزارين

ديابت بارداري

توده رحم

كيست تخمدان

تهوع در بارداري

EP(بارداري خارج از رحمي)

TL(بستن لوله زنان)

و غيره

معرفي بخش :

 بخش در طبقه ي اول بيمارستان و در كنار بخش ليبر قرار گرفته است.اين بخش كه فعاليت مجدد خود را از آذر 96 آغاز كرده است داراي 8 اتاق و در كل 15تخت بستري و مجهز به 15 كات نوزادو يك تخت معاينه و جديدترين و پيشرفته ترين دستگاه هاي مراقبتي و در فضايي زيبا طراحي شده است .لازم به ذكر است كه 4 اتاق تك تخته و كاملا خصوصي جهت مادراني ميباشد كه سزارين شده اند.اتاق هاي دو تخته و سه تخته جهت مادران با زايمان طبيعي و اتاق هاي ديگر جهت بيماراني ميباشد كه به دلايل ديگر در بخش تحت نظر ميباشند.البته در اين بخش سعي ميشود بيماران در اتاق هاي مجزا بستري شود تا در آرامش و رضايت كامل مراحل درمان و پس از زايمان را سپري كنند.تمام اتاق ها مجهز به امكانات رفاهي از جمله دستشويي،روشويي، توالت فرنگي،تلويزيون،كمد بيمار و ميز غذا خوري،احضار پرستار،دستگاه ديجيتال،يخچال،حمام و كات نوزاد ميباشد.اتاق هاي خصوصي مجهز به اكسيژن مركزي و ساكشن مركزي و مانيتورينگ ميباشد علاوه بر اينكه مانيتور پرتابل و دستگاه اكسيژن پرتابل و دستگاه ساكشن پرتابل نيز در بخش قرار دارد.جهت استفاده مادران شير دوش برقي در بخش وجود دارد.

بخش داراي يك اتاق ايزوله جهت بستري بيماران است كه ورودي اتاق مجهز به كمد شامل گان ،ماسك ،كلاه ،دستكش و شيلد محافظ ،مايع ضدعفوني كننده و دستشويي و روشويي و ساير امكانات رفاهي ميباشد.

اتاق رومينگ در فضايي جداگانه مجهز به تعدادي كات نوزاد،كپسول اكسيژن و هود اكسيژن،وارمر،ترازوي نوزادان،متر،دستگاه انكوباتور و ساير وسايل لازم جهت استفاده نوزادان ميباشد كه پس از انجام كارهاي مربوطه(اندازه گيري قد،وزن و دور سر و ....)، نوزاد تحويل مادر داده ميشود.

در اين بخش هم اتاقي مادر و نوزاد كاملا اجرا ميشود.

ترالي احياء جهت استفاده نوزادان و بزرگسالان طراحي شده است و در بخش در فضايي كه كاملا در دسترس است قرار گرفته است

دستگاه FHR (سمع قلب جنين)و NST  (دستگاه ثبت حركت جنين و ضربان قلب جنين)، پمپ انفوزيون و دو عدد ويلچر در بخش جهت استفاده قراردارد.

ايستگاه پرستاري در وسط بخش و مشرف به اتاق هاي بستري قرار دارد

جهت بيماران تحت نظر و يا بيماراني كه تحت جراحي سزارين بوده اند در زمان پذيرش و بستري بيمار در اين  بخش ،بنا به دستور پزشك معالج و براي انجام مراقبت كامل ،تمام فعاليت هاي بيمار از جمله راه رفتن محدود ميشود و بيمار به هيچ عنوان نباد از تخت خود خارج شود.بيماران اين بخش به دليل حساسيت بالا فقط با اجازه و دستور پزشك ميتوانند از تخت خود خارج شوند و يا راه بروند.بيماراني كه جهت سزارين به اين بيمارستان مراجعه ميكنند ابتدا در اين بخش بستري ميشوند و پس از آمادگي هاي لازم و اجراي دستورات پزشك مربوطه با تجهيزات لازم به اتاق عمل منتقل ميشوند.

در تمام اتاق ها جهت كاهش اضطراب و يا هر گونه استفاده ي ديگر، مخصوصا در مادران باردار مهر،تسبيح،جانماز،قرآن ،سنگ تيمم و ساير كتب ادعيه قرارداده شده است.

  مقررات بخش:

 مقررات بخش صرفا براي حفظ حريم خصوص بيماران،حفظ  و ارتقاء سلامت وضع شده اند.

 تا زماني كه پزشك معالج شما دستور استراحت مطلق را داده اند شما نبايد از تخت خود خارج شويد.اين كار بخشي از برنامه ي درماني شماست.

 

*ساعات ملاقات همه روزه از ساعت 15 تا 16 نعيين شده است.لازم به ذكر است كه اين ساعت در شرايط عادي بخش قابل اجراست و در شرايط خاص و زماني كه به دلايل مختلف بيماران بستري در بخش نياز به مراقبت بيشتر داشته باشند بنا به تدبير مسئول شيفت پرستاري ممكن است ساعت ملاقات دستخوش تغيير گردد.

 

  1. استفاده از تلفن همراه براي پرسنل درمان ممنوع است
  2. تحويل شناسنامه پدر ومادر نوزاد در زمان تولد به منظور صدور گواهي تولد
  3. تعويض لباس بيمار و تحويل وسايل شخصي به فرد مورد اعتماد خانواده
  4. اطلاع رساني موارد غير طبيعي به پزشك مقيم يا آنكال زنان
  5. حضور تمام پرسنل حين تحويل شيفت

 

*آوردن اطفال به بيمارستان ممنوع است

 

 

*بيمار در بدو ورود تمام  اطلاعات دارويي و بيماري قبلي را همراه با تمام سوابق و مدارك بيماري هاي قبلي به پرستار ارائه ميدهد

 

*اطلاع رساني وضعيت بيمار از طريق تلفن به افرادي كه تماس ميگيرند ممنوع است

 

 

*تمام راهنماهاي لازم و پمفلت هاي ضروري در بخش وجود دارد.

 


خدمات اين بخش در قالب سه شيفت كاري به بيماران ارائه ميشود و در هر شيفت يك نفر به عنوان مسئول شيفت است و در واقع جانشين مسئول بخش در آن شيفت به شمار ميرود.

برخي از وظايف مسئول شيفت:

تحويل و چك تجهيزات بخش

تقسيم كار نيروهاي داخل شيفت

نظارت بر امور درماني و مراقبتي بيماران

پاسخگويي به سوپر وايزر و سيستم نظارت بيمارستان

انجام پيگيري هاي بيماران

تماس با پزشكان معالج  بيماران و ....

 

 

شيفت صبح از ساعت 7:30 الي 14 است كه در اين شيفت دو نفر پرستار به همراه يك ماما و يك منشي و يك نيروي خدمات بخش حضور دارند

 

شيفت عصر از ساعت 13:30 الي 20 است كه در اين شيفت يك نفر پرستار به همراه دو ماما و يك نيروي خدمات بخش حضور دارند

 

شيفت شب از ساعت 19:30 الي 8 صبح روز بعد  است كه در اين شيفت يك نفر پرستار به همراه دو ماما و يك نيروي خدمات بخش حضور دارند